roleta dzień i noc
poradnik

Funkcjonalne i modne okna. Na jakie akcesoria postawić?

W czasie urządzania funkcjonalnej i estetycznej aranżacji pomieszczenia nie należy zapominać o żadnym elemencie. Dobrze skomponowane wnętrze to obszar, w którym wszystko powinno do siebie pasować. Sporo uwagi warto poświęcić również oknom. Cienkie firanki, gustowne zasłony, a może roleta dzień i noc? Podpowiadamy, w jaki sposób zadbać o dekorację okna i na jakie akcesoria warto postawić.

Funkcje okien w wystroju wnętrza

O tym, jak istotną rolę pełnią okna w aranżacji wnętrza, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To ich wielkość i ułożenie decyduje o tym, jak oświetlone będzie pomieszczenie. Wnętrze z dużymi oknami urządza się zupełnie inaczej niż zaciszny pokój z małym okienkiem. W pierwszym przypadku spore okna będą czynić pokój bardziej przestronnym, w drugim potęgować wrażenie przytulnego, ale i dość ciasnego pomieszczenia.

Bywają jednak chwile, w których chcemy nieco ograniczyć dostęp światła do salonu, kuchni czy sypialni. Trzeba się o to zatroszczyć zwłaszcza wówczas, gdy okna są skierowane w kierunku, z którego mocno świeci słońce. Bez względu na to, dekoracje okienne mogą sprawić, że nasze mieszkanie będzie po prostu jeszcze ładniejsze i lepiej zaaranżowane. Pominięcie okien przy projektowaniu wystroju sprawi, że pozostawimy w naszej przestrzeni zaniedbany i niepasujący do koncepcji element. Takich sytuacji lepiej unikać.

Siła tradycji – firany i zasłony

Od lat w polskich domach królują tradycyjne zestawy dekoracji okiennych, czyli połączenie firan i zasłon. Przy dekorowaniu okna często zwraca się uwagę, by te dwa elementy wzajemnie do siebie pasowały. Ważne jest jednak również, by ich wzór i kolor skomponować z resztą wystroju.

Decydując się na takie rozwiązanie, można kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami. W niewielkich pomieszczeniach lepiej unikać długich i ciężkich zasłon, które sięgają do ziemi. W ten sposób tylko niepotrzebnie zabierzemy sobie część powierzchni. Tradycyjne zasłony najlepiej sprawdzą się w klasycznych wnętrzach, w tych bardziej nowoczesnych lepiej wybrać zasłony cienkie, jednokolorowe – to może jednak niekorzystnie odbić się na skuteczności, z jaką będą przesłaniać słońce.

Podobnie jest z firanami. W tym przypadku najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest postawienie na produkty białe, które pasują niemal do każdej aranżacji. Kolorowe firany pomogą z kolei wyróżnić okna i dodatkowo podkreślą ich rolę.

Nowoczesna alternatywa – rolety

W domach i mieszkaniach oddanych do użytku w drugiej dekadzie XXI wieku coraz częściej firany i zasłony ustępują jednak miejsca bardziej nowoczesnym rozwiązaniom. Najbardziej rozpowszechnioną alternatywą są rolety. Początkowo były stosowane przede wszystkim w mniej reprezentacyjnych pomieszczeniach, na przykład w łazience czy kuchni. Dziś z powodzeniem montuje się je w nowoczesnych salonach, dostrzegając w nich nie tylko funkcjonalną ochronę przed światłem, ale i ciekawą dekorację.

Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest roleta dzień noc. 150×150 centymetrów to jej szczególnie popularny rozmiar. Takie rolety umożliwiają płynną regulację światła docierającego do pomieszczenia, a pasy, z których są wykonane, dodatkowo zdobią wnętrze. Istotny może być też montaż rolet dzień noc, są bowiem dostępne w kilku wariantach. Układ okiennej dekoracji zmieni się w zależności od tego, czy postawimy na rolety przykręcane do ramy okna lub ściany, rozwiązania oparte na zaczepach czy rolety w kasecie.

W salonach i jadalniach sporą popularnością cieszą się również rolety zwijane oraz składane rolety rzymskie. Na rynku znajdziemy zresztą wiele wersji takich funkcjonalnych dekoracji – na przykład rolety weneckie, przypominające nieco pociąganą za sznurek kurtynę. Ciekawą alternatywą mogą być także rolety plisowane, które można zwijać w dwóch kierunkach.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.