Rolety

Jak prawidłowo zmierzyć okno pod roletę? Kilka praktycznych porad

Właściwie dobrane rolety materiałowe mogą być wspaniałą ozdobą każdego wnętrza, jednak słowo „właściwie” odgrywa tu kluczową rolę. Przed złożeniem zamówienia, należy dokonać dokładnych pomiarów okna. Tylko w ten sposób zyskamy pewność, że wybrana przesłona będzie idealnie dopasowana. Jak to zrobić? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim poradnikiem.

Na wstępie warto zaznaczyć, że do wykonania prawidłowego pomiaru, nie będzie potrzebny ani fachowy sprzęt, ani specjalistyczne umiejętności. Warto jednak wiedzieć, że nie ma uniwersalnej techniki, która pozwoli na dobranie każdego rodzaju rolet.

Przed przystąpieniem do pracy, należy przygotować narzędzie pomiarowe. Idealnie sprawdzi się w tej roli zwykła metalowa miarka, dostępna w każdym sklepie z narzędziami. Radzimy jednak zachować najwyższą precyzję – im dokładniej wykonany zostanie pomiar, tym lepiej będzie dopasowana roleta. Pamiętaj, znaczenie ma każdy milimetr.

Rolety materiałowe wolnowiszące

Wariant wolnowiszący, mocowany do ściany lub sufitu, wymaga wykonania dokładnego pomiaru całej wnęki okiennej. Należy zmierzyć zarówno wysokość, jak i szerokość. Pierwszy parametr mierzymy od wysokości punktu mocowania. Otrzymany wynik, pozostawiamy niezmieniony. Do drugiego, czyli do szerokości, dodajemy minimum 10 cm, w celu uzyskania tak zwanej zakładki na ścianę.

Rolety kasetowe z prowadnicami

W tym przypadku, parametry wysokość / szerokość mierzymy na samym oknie (ze względu na sposób mocowania rolety). O ile pomiar wysokości jest identyczny w przypadku każdego typu prowadnic, to w przypadku pomiaru szerokości, każdorazowo należy wziąć pod uwagę typ zastosowanego rozwiązania.

Pomiar wysokości przeprowadzamy od górnej krawędzi listwy przyszybowej, do najniższej krawędzi dolnej listwy przyszybowej. Co do pomiaru szerokości:

• Prowadnice żyłkowe

Mierzymy szerokość szyby wraz z przylegającymi do nich listwami. Do otrzymanego wyniku, warto dodać 4 cm (po 2 cm na stronę);

• Prowadnice U

Mierzymy szerokość od zewnętrznej do zewnętrznej krawędzi listw przyszybowych;

• Prowadnice zaokrąglone

Szerokość mierzymy od środka do środka listw;

• Prowadnice płaskie

W tym przypadku, pomiar powinien być wykonany od wewnętrznej do wewnętrznej krawędzi listwy.

Mini-rolety

Popularne mini-rolety zapewniają nie tylko najłatwiejszy montaż, ale także bezproblemowy pomiar. Wysokość mierzymy od górnej do dolnej krawędzi okna. Pomiar szerokości skrzydła, przebiega bardzo podobnie jak w przypadku rolet kasetowych z prowadnicami żyłkowymi. Wartość finalna to szerokość szyby wraz z listwami przyszybowymi, plus po 2 cm zapasu na każdą ze stron.

You may also like...