Plisy Rolety Żaluzje

Jak udekorować okno w kuchni?

Okno w kuchni pozwala na wpuszczenie do tego pomieszczenia mnóstwa światła, zapewnienie – być może – pięknych widoków oraz przyczynia się do utrzymania świeżości we wnętrzu, które przecież tak często gromadzi różne i nie zawsze przyjemne zapachy. Kuchnie pozbawione okien wyglądają ponuro i smutno, dlatego też warto zdecydować się na chociażby jedno, jeśli jest taka możliwość. Efektowne udekorowanie okna, do czego można wykorzystać plisy na wymiar, podnosi jeszcze jego znaczenie.

Okno na świat

Kuchnia powinna być pomieszczeniem dość dobrze oświetlonym, stąd zazwyczaj montuje się tu silne, centralne źródło światła. W dzień dobrze jest, by jak najwięcej światła wpadało przez okno czy też okna, co ma znaczenie np. dla osiąganego nastroju optymizmu i harmonii.

Nawet jeśli kuchnia jest niekorzystnie położona i przez cały dzień do wnętrza dociera niewiele promieni słonecznych, na pewno będzie lepiej doświetlona niż taka, w ogóle pozbawiona okien. Warto zauważyć, że istnienie okna sprzyja też założeniu miejscowej hodowli roślin, na przykład ziół, przydatnych później do przyrządzania smacznych potraw.

Ciekawe dekoracje

W przypadku okien, jakiekolwiek elementy ozdobne umieszczane na nich bądź w ich pobliżu łączą funkcje dekoracyjne i użyteczne. Ładne zasłony czy firanki służą głównie blokowaniu „dostępu” niepożądanym spojrzeniom, ale oprócz tego są zwyczajnie atrakcyjne i wpływają korzystnie na estetykę pomieszczenia.

Podobnie żaluzje drewniane na wymiar, które dobiera się niemal idealnie do rozmiarów okna i osiąga tym samym bardzo harmonijną całość. Każdy z rodzajów dekoracji okiennych należy dobrać do stylu wyposażenia kuchni, przez co będą prezentowały się jak najbardziej efektownie i wyraziście.

Dylematy, dylematy…

Ładna kuchnia, ciekawie urządzona, często wywołuje sporą dozę wahań, jeśli chodzi o wybór najlepszego rodzaju przesłon okiennych. W nowoczesnych wnętrzach najlepiej sprawdzają się rolety czy żaluzje, plisy – lekkie, wyjątkowo dokładnie wykończone rozwiązania, oferujące łatwą regulację i spore walory estetyczne (zwłaszcza dla osób preferujących skromny, wysublimowany, nowatorski styl).

W tych bardziej klasycznych, na pewno nie zabraknie firanek czy zasłon, jednak z uwagi na specyfikę wnętrza, nigdy nie mogą być one zbyt długie, gdyż będą przeszkadzały w wykonywaniu różnych kuchennych obowiązków.

Z tego względu stosuje się np. zazdrostki, albo rezygnuje z klasycznego, lekko romantycznego wystroju na rzecz praktycznych rolet, żaluzji czy plis, o wiele łatwiejszych w codziennym użytkowaniu.

You may also like...