Rolety

Jakie rolety do łazienki?

Łazienki muszą zapewniać użytkownikom intymność i bezpieczeństwo. Jeśli znajdują się w nich okna, konieczne jest ich przesłonięcie. W tej roli dobrze sprawdzają się materiałowe zasłonki, żaluzje oraz rolety tradycyjne lub rzymskie. Te ostatnie, zyskują coraz większą popularność, ze względów funkcjonalnych i cenowych. Jeśli chodzi o rolety rzymskie cena typowego modelu łazienkowego zbliżona jest do cen pozostałych przesłon, produkowanych z myślą o pomieszczeniach o specjalnym przeznaczeniu.

Wybierając rolety do łazienek, należy zwrócić uwagę na:

  • ich formę i materiał, z jakiego zostały wykonane,
  • walory funkcjonalne,
  • ceny.

Forma i materiał

W pomieszczeniach łazienkowych, nawet przy dobrej wentylacji, często gromadzi się wilgoć. Część materiałów bardzo łatwo ją wchłania, a stąd już tylko krok do problemów zdrowotnych.
Ze statystyk wynika, że nawet 30% problemów ze zdrowiem, jest skutkiem przebywania w pomieszczeniach o złej jakości powietrza: klimatyzowanych, zawilgoconych, zanieczyszczonych grzybami i pleśnią.

Eliminacja wszystkich czynników ryzyka, szczególnie w tych miejscach, w których spędzamy najwięcej czasu, odgrywa więc kluczową rolę w profilaktyce zdrowotnej.

O walorach zdrowotnych rolet decyduje materiał, z jakiego je wykonano. Nie może on chłonąć wody i powinien mieć możliwie gładką powierzchnię, utrudniającą gromadzenie się brudu i rozwój niekorzystnych drobnoustrojów.

Walory funkcjonalne

Większość typów rolet nie sprawia problemów w trakcie porządków, jednak różne typy rolet mają różne wymagania. I tak:

  • tradycyjne rolety z kasetkami i prowadnicami przestrzennymi mogą być kłopotliwe w montażu i demontażu, tym bardziej, że plastikowe elementy tych rolet są bardzo podatne na uszkodzenia,
  • rolety drapowane zdecydowanie sprawdzą się w łazienkach, bo są wytwarzane z delikatnych tkanin – zabezpieczanie ich specjalnymi wodoodpornymi powłokami mijałoby się z celem, bo odebrałoby im naturalny urok,
  • najbardziej przyjazne pod tym względem są rolety rzymskie, mocowane na kątownikach lub zaczepach. Rolety tego typu można łatwo zamontować, zdemontować, uprać samodzielnie lub oddać do pralni, cechuje je więc największa funkcjonalność.

Ceny

Ceny przesłon okiennych są zbliżone. Decydują o nich:

  • jakość wykonania,
  • sposób wykończenia,
  • rodzaj użytych materiałów i powłok wykończeniowych.

Rolety produkowane seryjnie są odpowiednio tańsze od rolet wytwarzanych na zamówienie. Te ostatnie mają jednak tę przewagę, że można je dopasować do indywidualnych upodobań i specyficznych wymogów pomieszczeń.

You may also like...