żaluzje
poradnik

Jakie rolety i żaluzje najlepiej chronią przed słońcem?

Każdego lata w większości mieszkań panuje ciężki do zniesienia upał. Światło słoneczne, które dostaje się do pomieszczenia powoduje, że temperatura we wnętrzu znacznie się podnosi. Aby uniknąć zbytniego nagrzewania się pokoju, warto zamontować osłony okienne, dzięki którym skwar nie będzie aż tak silnie odczuwalny. Jakie rolety i żaluzje są najlepszą ochroną przeciwsłoneczną? Podpowiadamy!

Jaki materiał najlepiej blokuje słońce?

Wybierając osłony okienne, należy pamiętać, że nie wszystkie rolety i żaluzje będą odpowiednią osłoną przeciwsłoneczną. Ich skuteczność zależy od materiału, z którego są wykonane. Większość tego typu dodatków została stworzona po to, by ładnie się prezentować i podkreślać wygląd wnętrza. Najczęściej wybieranymi do produkcji rolet tworzywami są różnego rodzaju tkaniny. W zależności od stopnia zaciemnienia oraz grubości materiału, przepuszczają one większą lub mniejszą ilość światła. Wybierając osłony, należy więc wybrać takie, które są wykonane z solidnego, nieprzepuszczającego promieni słonecznych tworzywa. Sprawdzą się one w salonie, kuchni oraz innych pokojach w mieszkaniu. Jeśli jednak któreś z pomieszczeń musi być zacienione przez cały dzień, a utrzymująca się w nim temperatura nie może przekroczyć danej wartości – warto zdecydować się na rolety zewnętrzne, wykonane z aluminium wzmocnionego pianką termoizolacyjną. Dzięki takiej mieszance materiałów, osłony zatrzymują cały upał na zewnątrz.

Żaluzje ochronne – jak wybrać najlepsze?

Drewno, metal i aluminium to główne materiały, z których wykonywane są żaluzje. Kraków, Warszawa czy Wrocław są miastami, w których upał potęguje silnie nagrzewający się asfalt. Przez to odczuwalne temperatury są znacznie wyższe niż w innych miejscowościach. Mieszkańcy, aby zapobiec przedostawaniu się promieni słonecznych do mieszkania, najczęściej decydują się na wybór osłon okiennych wykonanych z aluminium. Tworzywo to posiada zdolności rozpraszania wiązki światła, która odbija się od powierzchni żaluzji. Dzięki temu mieszkanie mniej się nagrzewa, a w pomieszczeniu panuje przyjemna temperatura. Aluminiowe osłony nie prezentują się tak okazale jak ich odpowiedniki wykonane z drewna, lecz okna można ozdobić firanami i zasłonami, tworząc w ten sposób funkcjonalną dekorację.

Rolety okienne – czy to dobry pomysł?

Rolety okienne znane są głównie ze względu na ich wyjątkowe wzory, kolory i tekstury. Jednak odpowiednio dobrane mogą sprawdzić się również jako ochrona przeciwsłoneczna. Osłony wykonane z materiału zaciemniającego sprawiają, że promienie które wpadają do pomieszczenia są stłumione. Dzięki temu temperatura w pokoju jest odrobinę niższa. Same rolety nie ochłodzą znacząco wnętrza, lecz ich działanie połączone np. z dobrym wentylatorem może przynieść ulgę, której każdy szuka podczas letnich upałów.

You may also like...