Rolety

Jakie rolety wybrać? – wskazówki, porady.

Co trzeba brać pod uwagę przy wyborze rolety?

Rolety wewnętrzne stanowią doskonałą alternatywę dla firan i zasłon. Dobrze prezentują się w każdym oknie i dostępne są w bogatej ofercie, co potwierdza każdy sklep. Rolety różnią się stopniem zaciemnienia wnętrza, wzorem na tkaninie rolety, sposobem montażu czy kosztami związanymi z zakupem.

Stopień zaciemnienia wnętrza

Do wykonania rolety na wymiar wykorzystuje się różne rodzaje materiałów. Różnią się one grubością, gęstością, wzorem itp. Jasne kolory tkanin przepuszczają o około 30% więcej światła niż kolory ciemniejsze. Dostępne są również tkaniny podgumowane, które zatrzymują 100% świtała niezależnie od koloru.
Osoby, którym zależy na całkowitym zaciemnieniu pomieszczenia powinny wybierać rolety podgumowane w kasecie. Jeżeli zaś roleta ma przepuszczać nieco światła do wnętrza pomieszczenia, należy wybrać rolety z tkanin transparentnych.

Dekoracja okienna

Rolety na wymiar mogą być ważnym elementem dekoracyjnym, zwłaszcza kiedy w domu rezygnuje się z firan. Kolor tkaniny, z jakiej jest wykonana roleta powinien być dopasowany do koloru ścian i sufitów w domu. Rolety mogą być np. kilka tonów jaśniejsze niż ściany lub mogą stanowić kontrast dla nich. Tkaniny mogą być jednokolorowe, wzorzyste, w ciemniejszych lub w jaśniejszych barwach.

Montaż rolety

Wybierając roletę należy się również zastanowić nad sposobem mocowania. Rolety mogą być mocowane do ściany, do sufitu lub bezpośrednio do ramy okiennej. Rolety montowane do ścian i sufitów zasłaniają całe okno lub wnękę okienną. Rolety montowane na ramie zasłaniają jedynie jedno okno. Nie stanowią przeszkody przy uchylnym otwieraniu skrzydła okiennego. Dostępne są także rolety mini, które mają bezinwazyjny montaż. Są jedynie nakładane na ramę okienną.

Koszty zakupu rolet

Cena rolet i żaluzji jest uzależniona od kilku czynników. Po pierwsze od wielkości rolety (długość, szerokość), od materiału, z jakiego ma być wykonana roleta a także od zastosowania prowadnic, kasety itp. Przy podstawowej grupie materiałów cena zakupu rolety sklep, rolety dzień i noc nie jest wygórowana.

Rodzaje rolet

Na polskim rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów rolet. Wśród nich można spotkać następujące rodzaje:

  1. Rolety klasyczne (wolnowiszące)

    Montuje się je na ścianie lub na suficie. Zadaniem rolety jest zasłonięcie całego okna lub całej wnęki okiennej.

  2. Mini rolety

    Montowane są bezpośrednio na ramie okiennej. Służą do zaciemnienia poszczególnych szyb, a nie całych okien. Doskonale nadają się do okien, które są często otwierane.

  3. Żaluzje drewniane

    Żaluzje drewniane na wymiar nadają się do wszystkich typów pomieszczeń. Sprawiają, że wnętrze nabiera eleganckiego, szykownego wyglądu. Pięknie się prezentują na oknach w okleinie drewnopodobnej. Montowane są na ramie okiennej, na ścianie lub do sufitu.

Możesz również polubić…