żaluzje
poradnik

Jakie żaluzje wybrać? Poradnik przed zakupem

Szukając zabezpieczenia przed zbyt mocnymi promieniami słonecznymi, ludzie często decydują się na zakup żaluzji. Tych na rynku jest całkiem sporo, dlatego przyglądamy się im, aby ułatwić wybór przed zakupem.

Zalety żaluzji

Żaluzje to najczęściej zestaw połączonych ze sobą lamelek ustawionych w poprzek okna. Można je nachylać według własnych potrzeb, doprowadzając nawet do całkowitego zaciemnienia. Dodatkowo możemy ukryć wnętrze przed wścibskimi sąsiadami z naprzeciwka, bez konieczności zmniejszania ilości światła. Zmniejszają one także nadmiar ciepła w pomieszczeniu. Większość z nich montowana jest wewnątrz budynku, ale dostępne są także żaluzje zewnętrzne.

Żaluzje fasadowe

To właśnie je montuje się po zewnętrznej stronie okna. Chronią one szybę przed czynnikami zewnętrznymi i są w stanie zatrzymać do 80% energii słonecznej nim ta wniknie w okna. Produkuje się je z materiałów odpornych na warunki atmosferyczne i rdzewienie. Sterowanie odbywa się ręcznie, ale wielu producentów stawia na rozwiązania elektryczne. Wybierając żaluzje fasadowe, warto zwrócić uwagę na to, aby pasowały one stylem do zewnętrznego wyglądu domu.

Żaluzje aluminiowe

Były one przez pewien czas najbardziej popularne w polskich domach. Obecnie są jednak częściej stosowane w biurowcach. Aluminium z którego są stworzone bardzo dobrze odbija światło, jednak z drugiej strony bardzo szybko się nagrzewa. Nie trzeba go regularnie czyścić, ale warto posiadać specjalną szczotkę, za pomocą której szybko przetrzemy kurz.

Żaluzje z PCW

Dużą zaletą żaluzji wykonanych z polichlorku winylu jest ich niska waga i cena. Do minusów trzeba z kolei zaliczyć zdolność odkształcenia tworzywa sztucznego pod wpływem ciepła.

Żaluzje drewniane

To bardzo eleganckie rozwiązanie, które docenią osoby o proekologicznym podejściu do życia. Warto je komponować z wnętrzami w stylu retro. Ich dużą zaletą jest trwałość, natomiast należy wziąć pod uwagę, że są dość ciężkie. Podobnie jak wcześniejsze rodzaje, trzeba od czasu do czasu przetrzeć na nich kurz, a także pielęgnować je płynem do czyszczenia drewna. Są one wrażliwe na wilgoć i ze względu na swój duży rozmiar, nie można ich podciągnąć tak, aby nie zakrywały nawet kawałka okna.

Żaluzje bambusowe

Alternatywą dla drewna jest bambus. Są one odporne na wilgoć, a także zdecydowanie lżejsze i cieńsze. To pozwala na montowanie ich w łazience, jak również pełne odsłonięcie prześwitu okiennego. Powstają z wąskich i prasowanych listewek z bambusa .

Żaluzje pionowe

Nazywane są również verticalami. To rozwiązanie było znane dotychczas z biur, jednak coraz częściej pojawiają się także w domach. Montuje się je w oknach, a lamele mają szerokość od około dziewięciu do trzynastu centymetrów. Mogą być one wykonane z wielu materiałów – na przykład z tkaniny. Trudniej też osadza się na nich kurz.

Które wybrać?

To zadanie należy już tylko do Ciebie. Miej na uwadze komfort wszystkich domowników oraz to, jak będą prezentowały się w aranżacji wnętrza. Z pomocą może przyjść także wyszukiwarka Google. Wpisz w nią interesujące cię hasło, na przykład “żaluzje Kraków” albo “aluminiowe żaluzje Poznań” i zobacz, jakie oferty mają sklepy w Twojej najbliższej okolicy.

You may also like...

1 Comment

  1. Świetny, specjalistyczny poradnik 🙂 Wybór żaluzji to niełatwa sprawa, a trzeba przyznać, że ten artykuł tę czynność znacznie ułatwia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.