rolety do salonu
poradnik

Ochrona przed słońcem i owadami – rozwiązania do mieszkania i do domu

Latem w każdym mieszkaniu panuje upał i zaduch. Wietrzenie pomieszczeń nie daje jednak zbyt dużej ulgi, a dodatkowo przez uchylone okna do wnętrza wpadają najróżniejsze gatunki owadów. Aby się przed nimi ustrzec, należy montować na szybach specjalne osłonki, które zapobiegają przedostawaniu się do pokoju robaków oraz pyłków. Jakie jednak wybrać? Czy można połączyć dzięki nim ochronę przed słońcem i owadami? 

Rolety okienne

Wewnętrzne rolety okienne to przede wszystkim rozwiązanie w walce z uciążliwymi promieniami słońca, a po części i z niechcianymi owadami. W przypadku zwalczania tych drugich, skuteczność nie jest aż tak wysoka jak gdybyśmy zastosowali moskitiery, ale jeśli dobierzemy odpowiednio ciemny odcień materiału z jakiego są wykonane rolety zaciemniające, to z pewnością pomoże nam to w walce z nieproszonymi gośćmi po zachodzie słońca. Rolety te nadają się świetnie zarówno w ciągu nocy – pomagając zachować prywatność – jak i dnia – gdy chcemy zmniejszyć poziom nagrzania pomieszczenia promieniami słońca albo uciąć sobie drzemkę. Jeśli szukamy rozwiązania, które zastąpi nam również firanki i zasłony w oknach, gdyż np. z powodu małych wymiarów pokoju nie możemy ich zastosować, ale nie chcemy pozostawiać okna „nagiego”, dobrym rozwiązaniem stanie się roleta dzień noc. Dzięki niej zachowamy poczucie prywatności w ciągu dnia, a jednocześnie nie zablokujemy całkowicie wpadających promieni słońca i zachowamy kontakt ze światem zewnętrznym.

Moskitiery okienne

W oknach najczęściej montowane są moskitiery ramkowe. Osłona ta składa się z ramy, która przeważnie wykonana jest z aluminium oraz siatki zabezpieczającej. Wypełnienie obramowania to materiał z włókna szklanego, pokryty dodatkowo winylem. Tkanina ta jest prawie całkowicie transparentna, więc do pomieszczenia przedostają się promienie słoneczne. Ta skuteczna ochrona przed owadami jest bardzo trwała i stabilna. Nakłada się ją na ramę okna i przytwierdza do niego za pomocą specjalnych haczyków lub uchwytów. Pasuje zarówno do okiem plastikowych jak i drewnianych. W sklepach można wybrać odpowiedni kolor lub okleinę, którą ma być pokryte obramowanie, dlatego każdy znajdzie idealne dla siebie moskitiery. Poznań, Kraków czy Wrocław od lat w sezonie letnim zmagają się z plagą owadów, dlatego montaż siatek osłaniających jest dobrym rozwiązaniem do wszystkich mieszkań. 

Wady i zalety moskitiery

Zdecydowanie największym plusem moskitiery jest jej wysoka ochrona przed dostającymi się do mieszkania owadami. Jest ona również prawie niewidoczna, dlatego pasuje do każdego wystroju i nie zaburza harmonii wnętrza. Wadą tego rozwiązania jest to, że jeśli mieszkanie ma być chronione również przed słońcem, należy dokupić dodatkowo rolety lub żaluzje. 

Screeny okienne

Jeśli mieszkanie ma być chronione nie tylko przed owadami, ale także przed promieniami słonecznymi to warto przemyśleć montaż screenów okiennych, czyli rolet podtynkowych. Cechują się one przede wszystkim znakomitą izolacją światła. Do pomieszczenia przedostaje się dzięki nim tylko nieznaczna ilość słońca. Pozwala to utrzymać we wnętrzu przyjazną i dużo niższą niż na zewnątrz temperaturę. Osłonami można sterować za pomocą specjalnego pilota lub przełącznika. Rolety da się również podzielić na grupy i jednym przyciskiem otwierać lub zamykać kilka z nich naraz. Żaluzje te dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej, dlatego dobranie idealnej barwy nie będzie trudne. W odróżnieniu do moskitier, chronią one zarówno przed światłem, jak i owadami, dlatego warto zdecydować się na okienne screeny. Poznań czy Kraków to miasta, w których takie rozwiązanie jest bardzo popularne, dlatego w tych miejscach znajduje się wiele sklepów oferujących tego typu osłony. Warto więc dokładnie zapoznać się z ich ofertą i przemyśleć zakup.

You may also like...