rolety rzymskie
poradnik

Rolety i żaluzje wewnętrzne dla każdego

Wymarzony dom, płot i dach. Nowe okna i dodatki do wnętrz – ale chwileczkę, chyba czegoś nam brakuje? Oczywiście mowa tu o roletach, niezbędnych, by ustrzec się przed podglądaczami. Tylko jak je wybrać?

Istnieje wiele ciekawych rozwiązań. Od czasu do czasu możemy spotkać się z nowymi ciekawymi koncepcjami osłon na okna. Jednak wiele osób nie wie czy dane rolety będą wystarczające, czy jednak muszą wybrać coś w nieco innym stylu. Zdradzimy Wam, czym różnią się od siebie rodzaje rolet.

Rolety rzymskie

Rolety te składają się falami. Takie dekoracyjne fale powstają po pociągnięciu za sznurek. Rolety rzymskie są szyte z delikatnych materiałów, a także z tkanin zaciemniających, dobrze chroniących pomieszczenie przed światłem słonecznym. Wyróżnia je szybki montaż i demontaż. Wybór materiałów, z których są wykonane, jest bardzo szeroki. Takie rolety nie sprawiają też trudności w czyszczeniu.

Rolety austriackie

Jest to alternatywa dla zasłon, najczęściej o charakterze dekoracyjnym. Posiadają wiele marszczeń. Pociągamy za sznurek, a roleta tworzy dekoracyjne fałdy. Co je wyróżnia? Z pewnością niepowtarzalny kształt rolet. Nadają pomieszczeniu przyjazny klimat, dodatkowo ocieplając wnętrze.

Rolety plisowane

Bywają często stosowane na oknach o dziwnych, nietypowych kształtach. Na rynku dostępne są rolety plisowane w dwóch wariantach – w prowadnicach lub wolnowiszących harmonijkach. W przypadku tych rolet ze względu na sposób zwijania rozróżnia się plisy jednofunkcyjne – zwijane z dołu do góry – a także dwufunkcyjne, które składają się z obu stron. Rolety plisowane łatwo utrzymać w czystości. Do wyboru mamy wiele wytrzymałych tkanin.

Rolety dachowe

Zwyczajne rolety nie sprawdzą się na oknach dachowych. Tam potrzeba rolet dedykowanych dachom, o specjalnej konstrukcji. Są one utrzymywane blisko szyby okna dzięki sprężynom. Rolety dachowe można spotkać w postaci plisów, niektóre są wyposażone w mechanizm samozwijający.

Rolety wolnowiszące 

W tym przypadku tkanina doklejona do rolki zwija się za pomocą żyłek doczepionych tuż przy ramie okna. Pozwalają one na otwieranie okna nawet gdy roleta jest spuszczona.

Rolety w kasecie

Składają się z tkanin połączonych z dwoma prowadnicami. Dzięki nim materiał jest przytwierdzony blisko szyby, są przyklejane lub przykręcane do skrzydła okiennego. Materiał na rolecie jest chroniony przed blaknięciem dzięki połączeniu tkanin. Roleta w kasecie jest z kolei bardziej wytrzymała niż wolnowisząca. Tego typu rolety mogą być wykonane z wielu rodzajów tkanin.

Żaluzje pionowe

Składają się z pionowych pasów wykonanych z tkanin, PCV, aluminium lub drewna. U dołu paski są łączone dzięki łańcuszkom lub sznureczkom. Sterowanie pasami umożliwia natomiast połączenie z szyną. Zaletą tego typu żaluzji jest z pewnością prosty montaż oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Nadają się do dużych okien i pomieszczeń.

Rolety dzień noc

Roleta dzień noc wykonana jest z pasów zaciemniających i transparentnych. Pomiędzy paskami są przerwy, aby móc regulować natężenie światła. Rolety te idealnie pasują do wnętrz urządzonych w nowoczesnym stylu. Można je znaleźć w różnych wariantach systemowych, są dostępne w szerokiej gamie kolorów czy tkanin.

Żaluzje drewniane

Polecane do wnętrz, które chcemy urządzić w klasycznym stylu. Dzięki nim pomieszczenie staję się cieplejsze. Osłonę tworzą w tym przypadku poziome, wykonane z drewna lamele. Można je obracać, dzięki czemu możliwe jest sterowanie natężeniem światła wpadającym do pomieszczenia. Ich dużą zaletą jest wytrzymałość.

Żaluzje aluminiowe

Klasyczna osłona okienna. Do niedawna cieszyły się one dużą popularnością, lecz aktualnie ustępują miejsca roletom bardziej dekoracyjnym. Niewątpliwie system ten jest łatwy w utrzymaniu czystości oraz odporny na wodę, gdyż roleta składa się z poziomych lameli aluminiowych. Mechanizm idealnie sprawdzi się w kuchni oraz łazience. Jest to też najtańszy produkt zaciemniający na rynku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.