Rolety

Rolety z kasetą czy wolnowiszące?

Wybierając rolety zazwyczaj zwracamy uwagę na rozmiar, kolor, ewentualnie ilość przepuszczanego światła. Rzadko jednak oglądamy tego tego tego typu produkty zwracając szczególną uwagę na sposób prowadzenia opuszczanej rolety. A szkoda, gdyż w znacznej mierze decyduje to o wyglądzie zamontowanej rolety i jej użyteczności. Jaki z tych dwóch rodzajów jest zatem lepszy?

Kto pyta nie błądzi

Na pytanie postawione we wstępie do tego tekstu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dzieje się tak dlatego, że nie w każdym oknie da się zamontować dowolny rodzaj rolety materiałowej. Co więcej, nawet jeśli istnieje techniczna możliwość montażu danego rodzaju rolety to może ona nie pasować do tego miejsca, choćby ze względu na styl okien czy też charakter pomieszczenia.

Generalnie rolety możemy podzielić na dwa główne rodzaje – wolnowiszące oraz rolety w kasetach. Te pierwsze zwisają w dół dzięki obciążnikowi, umieszczonemu w dolnej części tkaniny, oraz sile grawitacji. Ich główną zaletą jest niezwykła prostota montażu, ograniczająca się do przytwierdzenia uchwytów mocujących do okna lub wnęki okiennej w sposób inwazyjny (za pomocą wkrętów) lub przy użyciu specjalnych wieszaków, zazwyczaj dołączanych w zestawie z roletą.

Wygoda i pewność

Drugi rodzaj rolet jest wyposażony w prowadnice, zapewniające wiszenie rolety w stałej pozycji oraz jej zwijanie i rozwijanie w równej linii. Również same prowadnice mogą mieć różną formę. Te prostsze przyjmują postać żyłek, rozpiętych z góry na dół po obu bokach rolety, po których tkanina rolety, dzięki uchwytom z oczkami, przez które przewleczona jest żyłka, porusza się równomiernie w górę i w dół.

Bardziej skomplikowane prowadnice przyjmują postać listew, mocowanych na stałe do okna (zazwyczaj do każdego skrzydła okiennego oddzielnie). Sens działania tych prowadnic jest taki sam jak żyłek, jednakże ich wygląd daje o wiele lepsze wrażenie. Jednocześnie nie występuje tutaj możliwość przypadkowego uszkodzenia prowadnic, jak to ma miejsce w przypadku nieosłoniętych żyłek.

Gdzie jakie rolety?

Pora abyśmy wrócili do pytania tytułowego. Jeśli rolety mają pełnić funkcję bardziej użytkową niż wizerunkową możemy z powodzeniem zdecydować się na rolety wolnowiszące lub wyposażone w prowadnice w postaci żyłek. Z uwagi na prostotę montażu i użytkowania rozwiązanie to z powodzeniem sprawdzi się np. w sypialniach czy też w kuchni.

Jeśli jednak planujemy zakup rolet do salonu, biura czy też gabinetu sensownym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po rolety z prowadnicami listwowymi. Dają one więcej elegancji, sprawiają uporządkowane wrażenie, a przy tym są niezwykle praktyczne i zazwyczaj dobrze komponują się z oknami.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy wykorzystywali poszczególne rodzaje rolet w innych konfiguracjach. Ostateczne znaczenie mają bowiem nasze indywidualne przyzwyczajenia i oczekiwania, które niekoniecznie muszą zgadzać się ze schematami. Zapraszamy więc do wyboru rolet spośród oferty dostępnej w naszym sklepie.

You may also like...