Rolety

Rolety z prowadnicami

Rynek rolet okiennych z każdym rokiem ewoluuje – dzisiaj możemy zamówić nie tylko rolety w jednolitych barwach, ale z niemal dowolnym nadrukiem, w dowolnym kształcie i z wykorzystaniem dowolnego rodzaju tkaniny.

Co powinniśmy jednak wiedzieć o roletach na wymiar? Czy rolety bez prowadnic sprawdzą się w każdych warunkach, czy może warto dopłacić do specjalnych prowadnic? Czy możliwe jest wreszcie ich samodzielne zamontowanie?

Rolety –  z prowadnicami czy bez?

Na rynku istnieją dwa główne typy rolet – z prowadnicami oraz bez nich. Warto mieć na uwadze, że nie jest to jedynie chwyt marketingowy mający na celu wyciągnięcie dodatkowych pieniędzy za zakup prowadnic, a w wielu przypadkach konieczność do prawidłowego funkcjonowania rolet.

Rolety bez prowadnic co prawda nie zmniejszają powierzchni użytkowej okna (w przeciwieństwie do rolet z prowadnicami, gdzie trzeba liczyć się ze stratą od 1 do 2 cm na każdym boku okna), ale nie mogą być stosowane między innymi w oknach uchylnych, czy dachowych – brak mocowań na bocznych krawędziach okna powodowałby brak przylegania rolety do płaszczyzny szyby.

Montaż, czyli czego potrzebujemy?

Montaż rolety wewnętrznej wymaga opisania na konkretnym produkcie, gdyż w zależności od producenta wyrobu może wymagać on mniejszej, bądź większej ingerencji w samo okno. Jednym z najmniej inwazyjnych systemów rolety wewnętrznej jest system rolety w kasecie –  Vegas PCV.
Montaż takiej rolety wymaga użycia jedynie 2-4 wkrętów mocujących kasetę (miejsce, w którym zwijana jest cała roleta) oraz dwustronnej taśmy piankowej mocującej prowadnice po bokach szyby. Jeżeli tylko zamówiona przez nas roleta pasuje wymiarami do naszego okna to nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jej zamocowaniem!

Mniej czasochłonny jest montaż bez prowadnic, gdyż wymaga on jedynie zamocowania na wkręty kasety, jednak tego typu rolety należy traktować raczej jako jedynie tymczasowe rozwiązanie na przysłonięcie okna ze względu na mniejszy komfort w dłuższym użytkowaniu.

Zakup przez Internet – opłacalny czy nie?

Ze względu na łatwość montażu tego typu rolet, ekonomicznie opłacalny jest ich zakup w sklepach internetowych – w ten sposób możemy nie tylko oszczędzić na zakupie, ale również otrzymać znacznie większy wybór materiałów i ich wzorów decydujących o finalnym wyglądzie danej rolety (a tym samym wpływających na estetykę danego pomieszczenia).

Niemal każdy sklep reklamujący się pod hasłami „rolety sklep internetowy”, czy „rolety przez Internet” powinien spełnić nasze oczekiwania – pamiętajmy jednak o tym, aby dokładnie sprawdzić sklep przed zakupem, jak również o przysługujących nam prawach jako konsumentowi (jak chociażby możliwość zwrotu towaru w ciągu 14 dni bez podania przyczyny – np. gdyby zamówione rolety na wymiar okazały się inne, niż tego faktycznie oczekiwaliśmy).

Możesz również polubić…