rolety naokienne
poradnik

Rolety zewnętrzne – większy komfort w domu

Od pewnego czasu możemy zauważyć wzrost zainteresowania roletami i żaluzjami montowanymi na zewnątrz budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu niepotrzebne nam są idealnie dopasowane do rolet firanki, a właściwie możemy całkowicie z nich zrezygnować. 

Wykorzystanie

Tego typu rozwiązanie często stosuje się w nowoczesnym budownictwie. Największą popularnością cieszą się rolety lub żaluzje montowane na bardzo dużych oknach. Dzięki temu chronią one pomieszczenia przed nadmiernym przegrzewaniem się oraz wychładzaniem. Dobrze sprawdzą się też w oknach, które mają najdłuższy kontakt ze słońcem w ciągu dnia. Ponadto będą one idealnym rozwiązaniem w pomieszczeniu, które ciężko ogrzać zimą np. z powodu wysokości, dużego metrażu, nieszczelnych okien czy cienkich murów.

Wybierz sam

Jeśli podejmiemy decyzję o zamontowaniu takich rolet, ważną kwestią będzie ich rodzaj. Dla wielu ludzi, którzy nie znają się na roletach, wybór odpowiedniego rodzaju może być kłopotliwy. Poniżej postaramy się przybliżyć różnice między montażem oraz wyglądem poszczególnych wersji.

Rolety okienne

Obudowa rolety naokiennej jest wykonana z PVC. Z tyłu lub dołu skrzynki umieszczona jest pokrywa rewizyjna. Na okno nakłada się skrzynkę, która w dalszej kolejności wraz z nim jest montowana we wnęce okiennej. Istnieje wiele wariantów zabudowy, w tym zabudowa całkowita.

Rolety natynkowe

Wyróżniają się aluminiową obudową, której pokrywa rewizyjna znajduje się z przodu skrzynki. Skrzynkę montuje się na murze lub we wnęce okiennej. W pierwszym przypadku nie trzeba ingerować w światło okna. Rolety natynkowe nie dają możliwości zabudowy.

Rolety podtynkowe

Rolety podtynkowe posiadają aluminiową obudowę, której pokrywa rewizyjna jest zamontowana u dołu skrzynki. Samą skrzynkę umieszcza się we wnęce w nadprożu przed oknem. Takie rolety nadają się tylko do zewnętrznej zabudowy.

Rolety RKS

Obudowa rolety RKS może być wykonana z polistyrenu lub poliuretanu wzmocnionego drutem zbrojeniowym, a także z ceramiki. W tym wariancie rolety pokrywa rewizyjna znajduje się na dole skrzynki, którą należy przytwierdzić w miejscu nadproża okna. Konieczność całkowitej zabudowy.

Zalety rolet zewnętrznych

Z pewnością wielką zaletą tych rolet jest duża ochrona przed słońcem oraz zimnem. Chronią pomieszczenie bardziej niż zwykłe rolety zamontowane w domu. Pomieszczenie staje się cieplejsze i bardziej przytulne zimą, natomiast latem, pomimo promieni słonecznych, pozostaje chłodniejsze i lekko zaciemnione. To idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za nadmiernym nasłonecznieniem. Jedną z zalet rolet zewnętrznych jest też poprawa bezpieczeństwa budynku. Z pewnością bez dodatkowych zabezpieczeń nie ochronią nas one zupełnie przed włamywaczem, ale mogą go spowolnić. Oprócz tego rolety te pozwalają na dużą swobodę dekoracji we wnętrzu budynku. Nie musimy dopasowywać rolet do firan. W okresie zimowym dzięki zastosowaniu tego typu rolet możemy też wpłynąć w pozytywny sposób na ilość zużywanej energii w budynku.

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.