Rolety Żaluzje

Światło w pokoju dziennym, a materiał do żaluzji

Światło dzienne jest czymś, dzięki czemu możemy swobodnie pracować w pokoju. Jest dużo bardziej przyjazne dla oka, niż światło wytwarzane sztucznie przez żarówki. Jednakże czasem bywa uciążliwe, jeżeli chcemy w spokoju zobaczyć film bądź pograć na konsoli. Światło padające prosto na ekran pogarsza widoczność. Jak zatem uchronić się przed tego typu sytuacjami?

Plisy, rolety czy żaluzje?

Istnieje kilka różnych metod walki ze zbyt silnie rażącym światłem. Można zainstalować plisy na wymiar, rolety czy żaluzje. Każda z nich charakteryzuje się czymś innym.

Rolety są dobrym rozwiązaniem jeżeli padające światło nie jest zbyt intensywne. Są proste w montażu oraz dość tanie. Ich wykonanie nie jest zbyt skomplikowane, a instalację mógłby przeprowadzić każdy samodzielnie. Po złej instalacji nie istnieje ryzyko zniszczenia okna.

Niestety jeżeli światło pada dość intensywnie, materiał z którego są wykonane jest dość cienki przez co niedostatecznie chroni użytkownika przed promieniami słonecznymi.

Jeżeli chodzi o żaluzje, mogą być wykonane na przykład z drewna bądź aluminium. Chronią one dużo lepiej przed promieniami słonecznymi, jednak co idzie w parze z lepszej jakości materiałem, są droższe niż rolety.

Pomijając cenę, są one dużo wytrzymalsze, jednak trudniejsze w montażu. Ponadto, należy czyścić je specjalistycznymi środkami, szczególnie kiedy są drewniane. Jednak ich wygląd jest dużo ładniejszy i można tworzyć unikalne aranżacje wraz resztą wyposażenia pomieszczeń.

Plisy są również ciekawym rozwiązaniem. Mogą przybierać różnorodne kształty oraz są tworzone na wymiar. Ich trwałość oraz przepuszczalność światła zależy od zastosowanego materiału.

Wygląd czy funkcjonalność?

Należy zadać sobie pytanie co jest ważniejsze w pokoju dziennym. Czy interesuje nas tylko i wyłącznie wygląd i aranżacja pomieszczenia czy główne znaczenie ma dla nas funkcjonalność zastosowanej ochrony. Można spróbować połączyć obie te cechy, jednak należy pamiętać, że im ciemniejszy kolor materiału, z którego jest wykonana osłona, tym większa pochłanialność światła.

Cena czy jakość?

Ostatnim pytaniem, na które należy znaleźć odpowiedź jest cena czy jakość wybranego produktu. Nie jest żadną tajemnicą, że akcesoria wykonane z droższego materiału są zazwyczaj trwalsze. Należy zatem zastanowić się czy wydać większą ilość pieniędzy jednokrotnie czy kilka razy kupować tańsze osłony na okna.

Dobierając osłonę na okna należy pamiętać by całkowicie nie pozbawiać się dostępu do promieniowania słonecznego. Jest to „substancja”, która jest niezbędna człowiekowi do życia. Szukając odpowiedniej osłony na okna jest wiele alternatyw, dlatego wybór właściwej nie powinien być wielkim problemem.

You may also like...